Geoblog.pl    sypkarola    Podróże    Z BYDGOSZCZY LĄDEM DO AUSTRALII...I DALEJ... 2008/2009/2010:)    jak zwykle fuks- dzis swieto NIMEYE SHABAN! tylko raz do roku:))))

jak zwykle fuks- dzis swieto NIMEYE SHABAN! tylko raz do roku:))))

Iran
Iran, Teheran

ZAAAAAAAACNIE:) Uwielbiam takie klimaty! targi, festiwale, swieta to chyba to na co plecakowiec czeka najbardziej:) Wtedy wlasnie widzi i poznaje sie prawdziwa kulture, tradycje, ludzi...Dzis w Iranie a najbardziej w jego 15milionowej stolicy- Teheranie obchodzi sie swieto urodzin Imam-a Mahdi- czlowieka ktory szerzyl pokoj miedzy wszystkimi narodami, a zyl jakies 1200lat temu...to co sie dzis dzialo w jednym z meczetow do ktorych poszlismy przeszlo moje wszelkie oczekiwania...przede wszystkim musialam przywdziac po raz 1 w zyciu CZADOR- czyli wielkie przescieradlo;-) tylko ze w jakies wzorki:) lub czesciej tutaj czarne. To wlasnie ta wielka plachta ma przykrywac wszystkie kobiece ksztalty do tego wlosy i wlasciwie cale cialo. Po miescie generalnie chodzimy ubrane w chustach no i dlugich rekawach- mozecie to zobaczyc na fotkach:) ale akurat w to swieto trzeba bylo sie ostro przkryc;) no wiec na terenie swiatyni mnostwo ludzi! kobiety na lewo, mezczyzni na prawo. Wszedzie lampki i ogolnie magiczna atmosfera. Gdy weszlysmy do srodka cale tlumy podchodzily do grobu tego otoz swietego- dotykajac sciany ktora odgradzala to swiete miejsce od wierzacych. Kobiety plakalaly, klanialy sie, modlily, dotykaly, z jednej strony lekko usmiechajac sie, jakby dziekujac mu za jego dobro...to bylo po prosto majestatyczne...niesamowite...ta energia ktora z tego meijsca plynela byla jedyna w swoim rodzaju...na zwentarz ludzie sobie siedzieli, modlili sie, wszystko w wielkim skupieniu i tak przez cala noc...
Potem przeszlismy sie po targu, tam tez fajny klimat, mnostwo ludzi, kolory, owocki:) i duuuuuzo fotek- glownie otoczenia, ludzi:) zaaacnie.
A na ulicach podczas powrotu do domciu (najpierw autobusem h drogi z polnocnego teheranu na Wschodni- kobiety z tylu autobusu, mezczyzni z przodu) wielka impreza- picie, ciasteczka dla wszystkich, muzyka! Gdyby u nas cos takiego bylo....:)
A to wszystko dzieki naszemu HOST z HC- Massaud-owi- u ktorego obecnie we 3 mieszkamy. Dzieki stronce po raz koljeny odwiedzamy dom- tym razem iranski i smakujemy lokalnej kuchni- dzieki jego mamie:))) Mieszkanko duze bo i rodzinka spora- 5 braci!! ale obecnie mieszka juz ich tu tylko 2! Sami posiadaja niezywkla moc leczenie energia tzw. RAKKI- chlopak bez dotykania mnie, otaczajac mnie swpoimi dlonmi i wyglaszajac jakby mantre pod nosem "wyleczyl mnie';-) z tym ze ja chora nie bylam:))) ale niby to zawsze cos dobrego przynosi:)) Oby.... bo na razie pomagaja nam monety ktore Dominika znajduje na ulicy i w ktore huhamy oraz kupa ptasia na ktora usiadlam bedac nad jeziorkiem VAN (wtedy to poznalismy Deniz i jej przyjeciela):)

Teheran to gigantyczne miasto!!! Korki nieziemskie...jezdza ostro, dziko i to jest to! Adrenalinka:))) nawet dzis wybralismy sie taksowka- w sumie nieoznakowana- bo to byl motocykl i jak na rollercoasterze popedzilismy zobaczyc budynek ex ambasady USA. Jak wiecie nienawidzi sie tu Ameryki i Izraela...fotki tez zamieszcze wkrotce. My z Domino i kierowca na jedynm motocyklu a Rob ze swoim na drugim:) czerwone swiatlo czy zielone- kierowcy motocykla mozna tu wszystko...do tego zamiast na glowie, kask mial przymocowany do deski rozdzielczej;-) bardzo madrze panie kierowco;-)
Korek nie robi, cyk cyk, miedzy samochodami, kolana prawie stracone, autobus z lewej najezdza, inny samochod przyhamowuje ale nic to! w koncu kto na drodze?! Motocykl z ziomkami z LAHESTANU:))) jeeeeeeees:)
Przeszlismy dzisiaj pol teheranu;-) a jutro ciag dalszy a ok.22 za 5usd jedziemy nocnym autobusem do ESFAHANU (ponad 450km zajmie nam jakies 7h;-) tam czeka na nas kolejny CS-er:)

Grzdacz
Grzdacz - 2008-08-18 17:12
Czadersko wyglądasz w tej chucie :) Dopiero teraz zaczęliśmy czytać ten blog. Pozdrowienia.

karrrrrrola
karrrrrrola - 2008-08-18 22:16
ale koleś na fotce na bazarze musiał miec odlot...;> też bym sie chętnie takim motorkiem-taksóweczka przejechała..;> muaaaaaaaaaa

werus
werus - 2008-08-20 16:13
w pierwszej chwili myslalam, ze to male mozdzki w tym sloiku :D :D :D jednak czasem kolor wlosow robi swoje :D

takajedna
takajedna - 2010-07-10 01:45
weź masakra, ja bym sie nie dala jakimis machaczon nad soba wypowiadac jakies ichnie zaklecia. wolalabym juz spac poza jego domem niz sie na cos takiego zgodzic. to jak klanienie sie obcym boga...przeginka

sypkarola
Karolina Sypniewska